Kozmetik Ürünlerinin Son Kullanım Tarihleri

Nasıl gıda ürünlerin bir son kullanım tarihi varsa kozmetik ürünlerinin de son kullanma tarihleri vardır. Birçok kişi bunu ya bunu bilmiyor ya da dikkate almıyor. Ben bu konuya elimden geldiğince özen göstermeye çalışıyorum.

Pek çok ürünün arkasında ağzı açılmış bir kavanoz işareti görürsünüz. Bu kavanoz işaretinin içinde 6M, 12M, 24M gibi kısaltmalar vardır. Bu kısaltmalar ürünün açıldıktan sonra kaç ay daha kullanılabileceğini gösterir. Örneğin 1 Ocak’ta açtığınız bir kremin arkasında 6M yazıyor ise 1 Temmuzdan itibaren kullanmamanız sizin lehinizedir.

Ben likit ürünlerimde bu tarz kullanım sürelerine çok önem veriyorum. Muhakkak açtığım tarihi bir köşeye yazarım. Eğer fazla beklediğine inanıyorsam hiç çekinmeden atarım. Fakat konu toz ürünler olunca örneğin far, allık, pudra vs. bu kadar hassas davranmıyorum. Eğer elinizdeki gerçekten çok iyi marka ise bir farı 10 yıl bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Temiz fırçalar ile makyaj yaparsanız toz ürünlerde bakteri üremesini de engellemiş olursunuz.

Güneş ürünleri de sadece bir sezonluktur. Önümüzdeki yıl yeni bir güneş koruyucu almanız gerekir.

Maskaralar ise kullanım süresi 3 ile 6 ay arasında değişmektedir. Ayrıca bir not;  rimelinizi kimseyle paylaşmayın çünkü tüm göz rahatsızlıkları bu tarz yöntemlerle bulaşıyor.

 

Bu yazı Makyaj-Kozmetik, Öneriler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kozmetik Ürünlerinin Son Kullanım Tarihleri için 3 cevap

  1. Basak der ki:

    Merhaba İlknur,iyi bir noktaya değinmişsin,cidden bu son kullanma tarihini görmezden gelmek ilerde sıkıntılı durumlara yol açabilir,ama ben de bazen bu duruma pek dikkat etmiyorum,aldığım hiçbirşeyi hemen bitiremediğim için genelde son kullanma tarihleri geçmiş oluyor,bu konuda en iyi çözüm bence bir ürün aldığımızda onu özenli kullanmak,yani ışık,ısı ve nemden uzak tutmak ve hijyen kurallarına dikkat etmek,bir de genelde kavanozda satılan ürünlerden uzak durup tüp veya cam şişedeki ürünlere yönelmek.

  2. afiyet der ki:

    merhaba arkadaşlar ben bu gün krem aldım diadermine ama son kullanma tarihi yazmıyor üretim tarihide yok… geride almadılar… dedim en azından barkodundan bakıp üretim tarihini bana söyleyin… barkodundan çıkmaz dediler ve kozmatikte son kullanma tarihi artık kaldırılıyor… 5 yıl süresi var dediler ama bilemem ki elimdeki ürün üretileli kaç yıl oldu …ne yapmam gerekiyor yazarsanız sevinirim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>